podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Iran - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Iran - wiza, ambasady, przepisy

Teheran     
iran
Iran - podróże do IranuIran - mapa krajuIran - spis artykułów i galeriiIran - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeIran - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaIran - szczepienia, zdrowie, poradyIran - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROIran - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOIran - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Iranu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Iranu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją uzyskać w irańskiej placówce dyplomatycznej. Procedura wydania wizy trwa nawet do miesiąca. Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza, gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym. Procedura przedłużania wizy jest skomplikowana i żmudna; wymaga z reguły poparcia Ambasady RP w Teheranie. Długotrwała jest także procedura uzyskania wizy wyjazdowej w nowym paszporcie, wydanym w miejsce utraconego – może trwać ok. 10 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy. Od podróżnych nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizy także na następujących lotniskach międzynarodowych: Teheran – Imam Chomeini, Teheran – Mehrabad, Sziraz, Tebriz, Maszhad. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na lotnisku: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, dwa zdjęcia paszportowe. Opłata za wystawienie wizy wynosi 50 USD od osoby. Wizy turystyczne są wydawane na lotnisku na okres 7 - 15 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy na lądowych i morskich przejściach granicznych.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma możliwości wjazdu na terytorium Iranu pojazdem zarejestrowanym za granicą bez wcześniejszego uzyskania pisemnej zgody władz irańskich bądź posiadania Carnet de Passage; brak takich dokumentów oznacza bezwzględne zatrzymanie pojazdu na granicy. W Iranie jest wymagane także dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Drogowe przejścia graniczne czynne są najczęściej przez kilka godzin dziennie; w czasie ważniejszych świąt mogą być zamknięte. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta, główne drogi są dobrej jakości i mają właściwe oznakowanie, chociaż część informacji dla kierowców może być podawana wyłącznie w języku perskim (drogowskazy, tablice informacyjne). Za przejazd niektórymi autostradami pobierane są niewysokie opłaty. Ceny benzyny - od 0,40 do 0,55 USD. Sprzedaż oleju napędowego nie jest limitowana, jest on jednak sprzedawany tylko na niektórych stacjach. Podczas prowadzenia pojazdu w Iranie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wielu miejscowych kierowców nie przestrzega przepisów drogowych. Bardzo intensywny ruch uliczny występuje w większych miastach, w szczególności w Teheranie i Maszhadzie – gdzie zalecane jest unikanie prowadzenia pojazdów mechanicznych i korzystanie z komunikacji publicznej. W razie kolizji winę za jej spowodowanie najczęściej przypisuje się cudzoziemcowi.
Podróżowanie po kraju
W miejscowych środkach transportu (autokary, samoloty) panuje spore obłożenie – bilety najlepiej kupować z wyprzedzeniem. Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach, motelach i guest-house’ach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych. W związku z powtarzającymi się przypadkami porwań cudzoziemców w prowincji Sistan i Beludżystan (południowo-wschodnia część kraju) zaleca się unikanie podróży do tego regionu. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest powstrzymanie się od podróżowania na wschód od umownej linii granicznej między miastami Kerman i Bandar Abbas. Zalecane jest również unikanie terenów granicznych - pogranicza irańsko-afgańskiego na całej jego długości oraz irańsko-irackiego, w szczególności w Kurdystanie (zachód).
Przepisy celne
Wwóz i wywóz pieniędzy odbywa się na ogólnych zasadach (deklaracja celna). Nie wolno wwozić alkoholu (w tym piwa), wieprzowiny, a także wydawnictw o charakterze politycznym, antyislamskim lub erotycznym. Kasety magnetofonowe, wideo, płyty DVD, VCD lub CD mogą być sprawdzane na granicy; w tym celu zatrzymywane są do depozytu. Zakazany jest wywóz przedmiotów i sprzętów mogących uchodzić za antyki.
Bezpieczeństwo
Protesty i demonstracje po wyborach prezydenckich w czerwcu 2009 r., wywołały zdecydowaną reakcję irańskich sił policyjnych i bezpieczeństwa. Tłumienie opozycji i zaostrzenie reżimu doprowadziło do wzrostu napięć i niepokojów społecznych. Nie odnotowano bezpośrednich zagrożeń dla cudzoziemców przebywających w Iranie, lecz w związku z możliwością rozwoju sytuacji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróżowania do tego kraju. Zdecydowanie odradza się zbliżania do miejsc, w których odbywają się demonstracje. Ponadto należy bezwzględnie powstrzymać się od fotografowania lub filmowania tego typu sytuacji. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności dziennikarskiej, reporterskiej lub informacyjnej wymaga uzyskania akredytacji od stosownych organów państwowych. Złamanie powyższego prawa grozi aresztowaniem i postawieniem poważnych oskarżeń, ze szpiegostwem włącznie. W związku z powyższym, wszystkim ob. RP udającym się do Iranu zaleca się nawiązanie kontaktu z Ambasadą RP w Teheranie w celu zgłoszenia swojej obecności oraz podania numerów kontaktowych na czas pobytu. Należy zwrócić szczególną uwagę na zakazy dotyczące przebywania w rejonach specjalnych obiektów rządowych i wojskowych.

W ostatnim czasie odnotowuje się zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą. Turyści najczęściej stają się ofiarami kradzieży, np. w tanich miejscach noclegowych (nie należy pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach), lub narażeni są na wyrwanie toreb z ręki (często sprawcami takich napadów bywają motocykliści). Zdarza się także, że złodzieje – udając funkcjonariuszy służb porządkowych, sił bezpieczeństwa – pod pozorem kontroli kradną paszport, pieniądze lub inne cenne rzeczy. W razie wątpliwości należy dążyć do kontaktu z umundurowanymi funkcjonariuszami policji (stałe posterunki przed większością budynków rządowych, ambasad, na głównych ulicach itp.). Wynajmując przypadkowy samochód z kierowcą, należy zwrócić uwagę na możliwość kradzieży i oszustw: odnotowano przypadki, gdy kierowca prosząc o popchnięcie auta lub po wyjściu turysty z samochodu (np. przed hotelem), odjeżdżał z bagażem.

W Iranie, praktycznie na całym jego terytorium, stale występuje zagrożenie trzęsieniem ziemi.
Przydatne informacje
• W Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą euro lub dolarów amerykańskich.

• Typowe jest zawyżanie cen za towary i usługi wobec cudzoziemców; w wielu hotelach, zgodnie z irańskimi przepisami, ceny dla cudzoziemców są znacznie wyższe.

• W miesiącach maj – wrzesień występuje bardzo wysoka temperatura (do 50 st. C w cieniu). Na południu kraju należy liczyć się dodatkowo z wysoką wilgotnością.

• Bezpłatny autostop praktycznie nie występuje, większość kierowców oczekuje zapłaty za podwiezienie. Wiele nie oznakowanych samochodów jest w rzeczywistości taksówkami – wskazane jest uzgodnienie ceny za przejazd przed rozpoczęciem podróży.

• Należy liczyć się z problemami z roamingiem telefonów komórkowych.

• Występują trudności z dostępem do Internetu.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP
Africa Expressway, Pirouz Str. 1/3 P.O. Box 11365-3489, 19-174 TEHRAN
tel. (00-9821) 8878 72 62 do 4
fax. (00-9821) 8878 87 74
info@embpoltehran.com
www.teheran.polemb.net
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Islamskiej Republiki Iranu
ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa
tel.: 617 15 85, 617 42 93
fax: 617 84 52
iranemb@iranemb.warsaw.pl